MALARSTWO PREHISTORYCZNE

Patrząc przez okno z sali nr 310 widzisz nowe osiedle i las, dalej za lasem jest skarpa a kiedyś jeszcze w latach 50 tych XX wieku rozciągały się tam piaskowe wydmy, które zarosły młodym sosnowym lasem. Wiatr przenosząc piach odsłaniał krzemienne narzędzia z okresu neolitu. W rejonie naszej szkoły jakieś 8 tysięcy lat temu mieszkali ludzie i wyrabiali swoje narzędzia. W innych rejonach Europy jeszcze wcześniej bo jakieś 17 - 15 tysięcy lat temu w okresie górnego paleolitu w Lascaux (dzisiejsza Francja) i Altamirze (dzisiejsza Hiszpania) prehistoryczni artyści zaczęli tworzyć imponującą galerię jaskiniowego malarstwa. Jaskinie te to Kaplice Sykstyńskie prehistorii. Dlaczego człowiek uprawia sztukę? Dlaczego w tak trudnych warunkach życia paleolitu pierwotne społeczności decydowały się na tak wielkie nakłady pracy aby stworzyć plastyczne wizerunki zwierząt na które polowali ? Malarze ci malowali w jaskiniach, w ciemnościach, które oświetlali kagankami. Malowali wysoko na sklepieniu jaskiń. Kiedy zdamy sobie sprawę jak krótko żyli ci prehistoryczni artyści, w jakim trudzie zdobywali pożywienie, na jakie zagrożenia byli narażeni - dzikie zwierzęta, choroby, warunki pogodowe, powraca uparte pytanie -"Po co malowali jaskinie w których mieszkali?" Stawiając to pytanie dotykamy najgłębszych potrzeb człowieka, niezależnie od czasu i przestrzeni. 30 tysięcy lat temu i dziś realizujemy te specyficzne potrzeby, które czynią nas wyjątkowymi pośród innych istot żyjących na Ziemi.

 

Od lat 60. ubiegłego wieku jaskinia w Lascaux jest zamknięta dla zwiedzających. Jest jednak sposób aby temu zarazić, zapraszam na wirtualny spacer po paleolitycznej galerii - http://www.lascaux.culture.fr/#/fr/00.xml

 

Zadanie:

Przynieś na zajęcia: kawałek węgla drzewnego, kawałek cegły, kawałek kredy, mały słoik z olejem jadalnym, bądź mały kawałek smalcu lub masła, 3 kubki jednorazowe, twarde pędzle, worek na śmieci, arkusz papieru pakowego.

 

 

 

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )