IMPRESJONIZM – TEORIA BARW W PRAKTYCE

Widmo światła słonecznego składa się z fal określonej długości. Każda długość fali to inna barwa. Widziałeś kiedyś tęcze ? To składowe widma słonecznego rozłożone w pryzmacie drobnych kropelek wody. Malarstwo impresjonistów – rewolucjonistów malarstwa końca XIX wieku w sposób doskonały i finezyjny owa wiedzę z zakresu fizyki z powodzeniem zaadoptowało do własnych realizacji. Zieleń nie musi być zieloną plamą, ale dwoma plamkami żółtą i niebieska – nasz mózg dokona połączenia w zieleń. Cloud Monet to najbardziej znany twórca impresjonista. Jego dzieła reprodukowane są w milionach egzemplarzy. Na pewno kiedyś widziałeś/aś któryś z jego obrazów na witrynie sklepu z artykułami dekoratorskimi i wystroju wnętrz. Nazwa ruchu artystycznego wzięła się też od tytułu obrazu Moneta – Impresja – wschód słońca.

 

Drobne, szybkie, szkicowe uderzenia pędzla to cecha charakterystyczna tego malarstwa. Kolor rozłożony na części składowe, rejestracja ulotnych wrażeń, zmieniającego się wyglądu obiektu w ciągu dnia, pory roku, gra światła na powierzchni przedmiotu to tematy prac Moneta. Ucztą dla oka są analizy oświetlenia pejzażu jak w przypadku angielskiego parlamentu Westminsteru, stogów siana, topól czy katedry w Rouen. Impresjoniści przypomnieli nam że świat nie jest stały w odbiorze wzrokowym , śnieg nie zawsze jest biały, a trawa zielona.

 

Zadanie

Obejrzyj dokładnie zamieszczone przykłady dzieł Clouda Moneta. Zastanów się, które z nich podoba Ci się najbardziej i dlaczego. Wyszukaj zdjęcie miejsca do którego chciałbyś/chciałabyś pojechać. Przygotuj podstawowe materiały rysunkowe – kredki ołówkowe, świecowe lub bambino, kartkę z bloku technicznego + zdjęcie wymarzonego miejsca. Przynieś wymienione materiały na zajęcia.

 

A TUTAJ znajdują się WASZE PRACE!!!

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )