Zajęcia rękodzielnicze

Przygotowujemy się do warsztatów filcowania

Pierwszego lutego odbędą się warsztaty filcowania dla zaproszonych uczniów szkół podstawowych organizowane przez p. Hannę Bilotserkovets. Na warsztatach szóstoklasiści będą mogli zrobić breloczek z filcowanych kulek. Naszym zadaniem jest przygotować dla nich kulki wstępnie podfilcowane na sucho. Przed nami również kiermasz wielkanocny i tworzenie króliczków, kurczaczków i ozdobnych jajek.

 

 

                  

 

                  

Jolanta Żmudzka

Filcowanie

23 października na piątkowych zajęciach filcowaliśmy na mokro. Rozłożyłyśmy folię bąbelkową , przygotowałyśmy mydło i gorącą wodę. W szybkim tempie powstało sporo kolorowych kulek, z których potem powstaną kolczyki, bransoletki czy breloczki. W technice filcowania na sucho powstały dwie maskotki : miś i zając.

 

   

Jolanta Żmudzka

Tworzymy bransoletki z różnych materiałów

     

 

     

 

W piątek 9 października w sali 303 odbyły się zajęcia, na których wyplatałyśmy bransoletki z muliny. Pani Hania Bilotsekovets pokazała nam jak można wykorzystać bawełniane kolorowe koszulki do stworzenia czegoś nowego – wygodnych, miękkich bransoletek warkoczykowych. Tkałyśmy również koralikami na krośnie, tym razem prawdziwym, a nie prowizorycznym.

Jolanta Żmudzka

Rozpoczęliśmy nowy sezon zajęć rękodzielniczych 2015/2016

W piątek 25 września po raz kolejny spotkałyśmy się w sali 303. Pracowałyśmy przy szybko zmontowanych, prowizorycznych krosnach. W ten sposób powstały bransoletki z koralików. Dalej ćwiczymy również wiązanie makramowych bransoletek przyjaźni.

 

      

Jolanta Żmudzka

Nowe stworki

W piątek 16 stycznia uczyliśmy się szydełkować podstawowymi ściegami. Powoli powstają sznury szydełkowo - koralikowe, a z nich bransoletki. Z filcu w arkuszach uszyty został zielony króliczek, a z czesanki wełnianej powstała syrenka i stworek.

 

  

 

Jolanta Żmudzka

Ozdoby z filcu

Na grudniowych zajęciach powstawały ozdoby choinkowe oraz zwierzątka, które zostały zrobione metodą filcowania na sucho. 

 

 


 Jolanta Żmudzka

Filcowe zwierzęta

Na kolejnych zajęciach powstawały filcowane zwierzaki, które staną się breloczkami albo maskotkami.

 

    

Jolanta Żmudzka

Filcowanie

3 października 2014 r. zajęcia przebiegały pod hasłem filcowania. Powstały kolorowe kulki filcowe, które wykorzystane będą do stworzenia breloczków i kolczyków oraz bransoletka z kwiatami. Podziwialiśmy też kolejną gotową bransoletkę z muliny.

 

 

 

 

Jolanta Żmudzka

Tworzymy biżuterię i nie tylko...

W nowym roku szkolnym 2014/2015 spotykamy się w nowym miejscu, w sali 303, gdzie odbywają się również zajęcia z filcowania. Tym razem zajęcia przeznaczone są dla uczniów naszego gimnazjum.

 

We wrześniu tworzyliśmy przede wszystkim bransoletki z muliny, zwane bransoletkami przyjaźni, ponieważ głównym celem ich powstawania była wymiana z bliskimi osobami. Uczyliśmy się również wyplatać bransoletki z kolorowych gumek oraz szydełkować.

 

     

     

     

     

Jolanta Żmudzka

Zapraszam na zajęcia rękodzielnicze

Tworzymy biżuterię i nie tylko ...

w piątki w godz. 14.30-16.00

w sali 303

Jolanta Żmudzka

Szydełko, haft i filcowanie

Na ostatnich zajęciach uczyliśmy się kolejnych splotów i szydełkowania w okrążeniach. W ten sposób powstała mała myszka. Z nowych czesanek wełnianych dziewczynki tworzyły kolejne korale filcowe. 

 

Tkanie koralikami na krośnie i haft krzyżykowy

 Kilka godzin i dużo wytrwałości zajęło Zuzi utkanie koralikowej bransoletki na małym krośnie. Potem trzeba było wymyślić rodzaj zapięcia. Dzikie ptaki powstają na tkaninie aida haftowane dwiema nitkami muliny. Uczymy się też szydełkować.

 

Haft i filcowanie

 Powoli powstają prace tworzone haftem krzyżykowym - imiona oraz filcowane korale, a z koralików - bransoletki, małe zwierzątka i kolczyki.

 

Koraliki i haft

W październiku uczymy się tkać na krośnie z koralików, szydełkować sznury koralikowe oraz haftować krzyżykami. Powstają też drobne prace z wykorzystaniem cienkiego drucika i koralików. Tym razem są to lody.

 

 

 

W roku szkolnym 2013/2014 zapraszamy na zajęcia w piątki w godz. 1430 - 1600 do czytelni.

Nowością są bransoletki wykonywane na szydełku - sznury szydełkowo - koralikowe. Od pani Hani Biloserkovets nauczyliśmy się też filcować i powstają już pierwsze ozdoby wykonane tą techniką.

 

 

Zajęcia prowadzi Jolanta Żmudzka

Z bardzo drobnych koralików powstał żółwik.

W kolejnych latach oprócz haftu krzyżykowego wyplataliśmy bransoletki przyjaźni (makramki) i tworzyliśmy biżuterię z najróżniejszych materiałów : koralików, drutu, agrafek.

 

 

 

Nasze prace sprzedawaliśmy na kiermaszu szkolnym, z którego dochód przeznaczony był na cele charyrtatywne.

Zajęcia rękodzielnicze prowadzone są od 2000 roku w czytelni biblioteki szkolnej.

Uczestniczą w nich uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach. Początkowo dzieci i młodzież najchętniej haftowały krzyżykami obrazki i kartki okolicznościowe.

 

 

Uczyliśmy się też wspólnie dziergać na drutach i szydełku, haftowaliśmy aplikacje haftem płaskim. Przed świętami Bożego Narodzenia stworzyliśmy wspólnie szopkę z papieru:

 

 

 

 

 

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )