Biblioteka - Z życia biblioteki

Konkurs czytelniczo-plastyczny

Jaś i pnącze fasoli

 

W poniedziałek 26 października gościliśmy w Przedszkolu nr 3 w grupie „Rumianki”. Natalka Rusa przeczytała dzieciom bajkę Jaś i pnącze fasoli, a Julka Szymańska rozdała dzieciom naklejki i znaczki odblaskowe w nagrodę za uważne słuchanie.

 

Zdjęcia w naszej GALERII!!!

Jolanta Żmudzka

 

 

Jaś i pnącze fasoli

 

W czwartek 22 października Olga Skoczek i Ada Kosmala odwiedziły dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 11. Dziewczyny przeczytały bajkę Jaś i pnącze fasoli, a potem zadawały dzieciom pytania dotyczące tekstu. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały nagrody w postaci naklejek i znaczki odblaskowe. 

 

Zdjęcia w naszej GALERII!!!

 

Jolanta Żmudzka

Zarozumiała myszka, Mój mały miś

 

W poniedziałek 12 października odwiedziliśmy grupę pięciolatków „Maki” z Przedszkola nr 3. Natalka Rusa z kl. II A przeczytała dzieciom bajkę Zarozumiała myszka, Julka Dobrosielska – opowiastkę Mój mały miś autorstwa Agnieszki Sobich. Po przeczytaniu każdej historii dzieci odpowiadały na pytania związane z tekstem. Za każdą dobrą odpowiedź Julka Szymańska i pozostałe gimnazjalistki rozdawały im naklejki oraz znaczki odblaskowe.

 

Zdjęcia w naszej GALERII!!!

Jolanta Żmudzka

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci

 

W czwartek 8 października Olga Skoczek czytała głośno dzieciom ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 11 opowiadania Grzegorza Kasdepke Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci. Dzieci otrzymały naklejki w nagrodę za uważne słuchanie. Potem Olga razem z Moniką Szczypą i Emilią Saran pomagały dzieciom w tworzeniu prac plastycznych.

 

Zdjęcia w naszej GALERII!!!

 

Jolanta Żmudzka

Baśnie mądrej sowy

 

W poniedziałek 5 października odwiedziliśmy jedną z sal, w której przebywają dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 pod opieką pań ze świetlicy. Natalka Rusa z kl. 2A naszego gimnazjum przeczytała dzieciom dwie bajki autorstwa Jozsefa Neppa z tomu Baśnie mądrej sowy: "O żółwiku" oraz "O podwójnym życiu robaczka". Dzieci uważnie słuchające bajki i znające odpowiedzi na zadawane do tekstu pytania otrzymały na zakończenie naklejki. Julia Dobrosielska i Julia Szymańska z 2A przygotowały zabawy, w których uczestniczyły wszystkie dzieci: Gąski, gąski do domu! i Raz, dwa, trzy baba Jaga patrzy.

 

Zdjęcia w naszej GALERII!!!

Jolanta Żmudzka

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci

 

 

 

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, włączamy się w akcję głośnego czytania dzieciom. Daniel Mazur rozpoczął czytanie w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 11 od krótkich i wesołych historyjek z książki Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci Grzegorza Kasdepke
Zapraszam do biblioteki uczniów chętnych do wzięcia udziału w akcji. Wytrwali czytający otrzymają na koniec roku szkolnego ciekawą nagrodę książkową.


Jolanta Żmudzka

Dlaczego wulkany plują ogniem?

Odpowiedź na to pytanie znalazły dzieci w kolejnej historyjce pochodzącej z książki Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?

Daniel odwiedził świetlicę we wtorek 13 stycznia i w piątek 16 stycznia 2015 r. Dzieci opowiadały gdzie widziały wulkany i co jest w nich ciekawego.

 

                  

                                                    Jolanta Żmudzka

Daniel czyta kolejną historię

28 listopada Daniel przeczytał kolejną historię małej grupie dzieci ze świetlicy. Dziewczynki chętnie odpowiadały na pytania dotyczące usłyszanej historii.

 

                   

Jolanta Żmudzka

Dzieci ze świetlicy słuchają bajek

17 października 2014 r.

 

W piątek stała grupa młodzieży z gimnazjum odwiedziła jedną z sal, w której przebywają dzieci ze świetlicy. Daniel i Agata z klasy 1B przeczytali młodszym kolejną historię z książki Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?

 

  

  

 

Jolanta Żmudzka

Czytamy i bawimy się z dziećmi

3 października 2014 r.

 

Daniel Mazur czytał dzieciom z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 11 kolejne historie z książki Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?. Po wysłuchaniu bajki Ala i Agata zaangażowały dzieci do różnych zabaw i gier.

 

  

 

Jolanta Żmudzka

Czytających głośno jest coraz więcej!

2 października 2014 r.

 

Do głośnego czytania zgłosili się: Sandra Podstawek, Ala i Agata Górskie oraz Magda Panicz. Dziewczyny podzieliły się na dwie grupy i czytały w tym samym czasie w czytelni biblioteki szkolnej oraz w jednej z sal lekcyjnych. Dzieci ze świetlicy wysłuchały Kopciuszka i Baśni i legend.

 

 

 

 

Jolanta Żmudzka

Czytamy przynajmniej 20 minut dziennie!

1 października 2014 r.

 

Uczniowie gimnazjum: Daniel Mazur i Natalia Pyszczak z kl. 1B czytali dzieciom ze świetlicy bajki. Daniel przeczytał kolejne opowiadania z tomu Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?, a Natalka - historyjki o Kubusiu Puchatku.

 

   

Jolanta Żmudzka

Gimnazjaliści głośno czytają w świetlicy!

26 września 2014 r.

 

W naszej szkole z nowym rokiem szkolnym akcja "Cała Polska czyta dzieciom" ruszyła pełną parą. Daniel Mazur z kl. IB czytał dzieciom w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 11 dwa opowiadania z tomu Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?

 

   

Jolanta Żmudzka

Cała Polska czyta dzieciom i my też!

W nowym roku szkolnym 2014/2015 zapraszam wszystkich gimnazjalistów, którzy potrafią pięknie czytać i chętnie spędzają czas z młodszymi dziećmi, do głośnego czytania bajek i ciekawych historyjek młodszym koleżnkom i kolegom ze świetlicy. 

Wszelkich informacji udzielamy w bibliotece szkolnej.

 

Jolanta Żmudzka

Eksperyment Dawida

17 czerwca, razem z Dawidem ponownie odwiedziliśmy zerówkę Szkoły Podstawowej nr 11. Ostanie przeczytane opowiadanie nosiło tytuł "Skąd się bierze sól w morzu?". Aby wyjaśnić dzieciom bardziej szczegółowo właściwości soli, Dawid postanowił przygotować eksperyment. Na zajęcia przynieśliśmy marchew, jabłko i ogórek oraz sól. Dzieci mogły zaobserwować co dzieje się z przyniesionymi produktami, jeśli podamy je działaniu soli. Na koniec spotkania Dawid zaproponował zabawę w przedstawienie powstawania soku jabłkowo-marchwiowego.

 

  

 

   

"Cała Polska czyta dzieciom"

3 czerwca Dawid Niezabitowski z kl. 3A czytał dzieciom z zerówki kolejną historyjkę dla ciekawskich dzieci pt. Skąd się bierze sól w morzu. 

 

   

"Cała Polska czyta dzieciom"

Kolejne, trzecie spotkanie Dawida Niezabitowskiego z dziećmi z zerówki odbyło się 8 kwietnia. Tym razem dzieci dowiedziały się "Dlaczego samoloty umieją latać". Dawid wyjaśnił im również z czego składa się powietrze. Na pożegnanie dzieci otrzymały cukierki.

 

  

"Cała Polska czyta dzieciom"

We wtorek, 25 marca odbyło się drugie spotkanie dzieci z "zerówki" z książką Skąd się biorą dziury w serze? Tym razem Dawid Niezabitowski przeczytał historię o tym, Które zwierzę jest najpotężniejsze. Dzieci dowiedziały się, że siła zwierzęcia nie zależy od jego wagi i czasami właśnie najmniejsi mają wyjątkową siłę i dużo mocnych stron.

Dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu i z zainteresowaniem oglądały ilustracje w książce.

 

  

"Cała Polska czyta dzieciom"

"Skąd się biorą dziury w serze?" - to tytuł książki, której fragment czytał dzieciom z zerówki Dawid Niezabitowski z klasy III A naszego gimnazjum. Tym razem dzieci mogły dowiedzieć się dlaczego zapominamy o tym, co nam się śniło i jaką przygodę przeżył bohater w ZOO.

Dzieci były bardzo zaciekawione i z ochotą odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Najlepsze odpowiedzi zostały nagrodzone słodyczami.

 

  

"Cała Polska czyta dzieciom"

We wtorek 22 października dzieci z "Zerówki" Szkoły Podstawowej  nr 11 wysłuchały bajki "Brudasek" Katarzyny Chowaniec czytanej przez Natalię Surajewską z klasy 3C.

 

"Cała Polska czyta dzieciom"

We wtorek, 1 października 2013 r. rozpoczęliśmy na nowo udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Natalia Surajewska z klasy 3c naszego Gimnazjum przeczytała dzieciom z "zerówki" Szkoły Podstawowej nr 11 bajkę p.t. Planeta marzeń Justyny Poremba - Patze. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały historii o Filipku i jego marzeniach i wyraziły chęć ponownego spotkania ze starszymi koleżankami i nowymi bajkami.

 

Zapraszamy do biblioteki

 

 

w roku szkolnym 2013/2014

 

 

Biblioteka jest czynna od godz. 800 - 1600

"Cała Polska czyta dzieciom"

21 maja 2013 r. do Miejskiego Przedszkola nr 18 wybrały się Kasia Włodarczyk i Ada Świtalska z klasy I A aby przeczytać dzieciom bajki. Dzieci chętnie słuchały kolejnej Smoczej opowieści i nowej ciekawej wersji Czerwonego Kapturka.

 

"Cała Polska czyta dzieciom"

W czwartek 16 maja 2013 r. uczennice klasy II C Kasia Chodoła, Kamila Fusik i Natalia Surajewska czytały bajki dzieciom w Miejskim Przedszkolu nr 18. Dzieci z uwagą wysłuchały PinokiaSmoczych opowieści, obejrzały ilustracje i zadawały wiele pytań dotyczących książek. Dziękujemy!

 

 

Nowości książkowe

 

 

 

Sonea wiele nauczyła się w Gildii Magów. W ciągu ostatniego roku Regin dał jej spokój, a pozostali nowicjusze zaczęli traktować ją z niechętnym szacunkiem. Dziewczyna nie może jednak zapomnieć tego, co widziała w podziemnej komnacie Wielkiego Mistrza Akkarina, ani też ostrzeżenia, że odwieczny wróg Kyralii czujnie obserwuje Gildię.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po spaleniu mostu, przez który Morgarath chciał przeprowadzić armię na ziemie Araluenu, Will i Evanlyn trafiają do niewoli. Porwani przez Skandian pod dowództwem budzącego postrach Eraka, odpływają na nieznane północne ziemie.

Halt poprzysiągł ocalić Willa i uczyni wszystko, by dotrzymać obietnicy - nawet jeśli przyjdzie mu okazać niesubordynację i złamać rozkazy króla. W korpusie zwiadowców nie ma jednak miejsca dla tych, którzy kierują się własnym interesem! Pozbawiony wsparcia, odrzucony przez towarzyszy, Halt wyrusza na niebezpieczną wyprawę do odległej, skutej lodem Skandii. Towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Willa - Horacy, którego niezwykłe szermiercze zdolności mogą się bardzo przydać na dzikich i nieprzystępnych terenach, przez które przyjdzie im podróżować. Ale budzące zachwyt i grozę umiejętności młodego rycerza ściągają na mężczyzn uwagę okolicznych lordów... Czas biegnie nieubłaganie. Czy Halt i Horace ocalą Willa od losu niewolnika?

 

 

 

 

 

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy oraz starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, ale tyranowi udało się zbiec, śmierć dosięgła go z ręki gwardzisty. Niestety, obalony władca pozostawił potomstwo, równie nieobliczalne jak on sam... Opuszczony tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

 

 

 

 

 

 

 

Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie, handlu narkotykami, wchodzi w ostry, krwawy konflikt z Cosą Nostrą. Honor rodziny może uratować tylko najmłodszy, ukochany syn Vita Michael, bohater wojenny. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?

 

 

 

 

 

Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...

 

 

 

 

Życie siedemnastoletniej Ronnie Miller wywróciło się do góry nogami, gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do niewielkiego miasteczka w Północnej Karolinie. Jego ucieczka oznaczała koniec małżeństwa Millerów. Trzy lata później Ronnie dalej nie chce mieć nic wspólnego z ojcem i nie utrzymuje z nim kontaktu.

Nieoczekiwanie matka wysyła dziewczynę i jej młodszego brata, Jonaha, by spędzili wakacje w Wilmington. Dla Ronnie to ciężka próba - przyzwyczajona do Nowego Jorku, zakochana w jego nocnym życiu i modnych klubach, musi zmierzyć się nie tylko z niechęcią do wiodącego spokojne życie pianisty i zaangażowanego w budowę miejscowego kościoła ojca, ale również z senną atmosferą nadmorskiej mieściny. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najgorsze lato w jej życiu.

 

 

 

 

 

 

Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Jego cykl o Misery Chastain zdobył ogromną popularność. Autor miał jednak już dość swojej bohaterki i w ostatniej powieści ją uśmiercił. Teraz postanowił zająć się pisaniem poważniejszych książek.

Pewnego razu podczas zamieci śnieżnej jadąc po pijanemu samochodem uległ poważnemu wypadkowi. Odzyskał przytomność dopiero w stojącym na odludziu domu Annie Wilkes, byłej pielęgniarki uwielbiającej jego książki o Misery.

Pobyt w domu Annie zamienia się w prawdziwy koszmar, gdy kobieta wraca z miasta z ostatnią książką Paula...

 

 

 

 

 

Szesnastoletni Charlie St. Cloud cudem uniknął śmierci w wypadku samochodowym. Jego młodszy brat, Sam, umarł podczas reanimacji. Mijały lata, a Charlie wciąż mieszkał w rodzinnym miasteczku w Nowej Anglii. Kosił trawniki i dbał o groby na starym cmentarzu, gdzie pochowano Sama. Po wypadku został obdarzony zadziwiającą zdolnością: mógł widywać zmarłego, rozmawiać z nim, a nawet grać z duchem Sama w baseball.

Pewnego dnia w jego zorganizowane życie wkracza Tess Carroll, wspaniała i silna młoda kobieta, planująca samotny rejs dookoła świata. Niepowtarzalne uczucie, które ich połączy, stanie się początkiem dramatycznych zdarzeń, prowadzących do wyboru między śmiercią i życiem, przeszłością i przyszłością, przyzwyczajeniem i zmianami.

Nowe książki!


- Jeśli was złapią, musicie udawać, że niczego nie wiecie. Jesteście tylko   dzieciakami, które działają na własną rękę. Ci ludzie są twardzi i bezwzględni, a stawka jest wysoka. Jeśli wam nie uwierzą, spróbują was złamać. Są w tym bardzo dobrzy. Spojrzałam na Fi, która patrzyła na Ryana blada jak kreda.

- To kontrofensywa, którą przygotowujemy od blisko pół roku.

- Chcesz powiedzieć, że idziemy na całość? - zapytał Kevin. - Wszystko albo nic?

 

Kto okaże się prawdziwym przywódcą grupy? Czy Ellie uda się odnaleźć rodzinę? Czy wśród przyjaciół jest jeszcze miejsce na miłość?

 

Jutro 7. Po drugiej stronie świtu to ostatnia część bestsellerowej serii, która zdobyła czytelników na całym świecie. W USA znalazła się ona na liście najlepszych książek dla młodzieży, a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez nastolatków. W Polsce również stały się bestsellerami.

 

 

 

 

Czy znękana ludzkość znajdzie w sobie dość siły, by stanąć naprzeciw otchłańców z uniesioną głową? Przecież  od wieków potrafi się tylko chować za murami ochronnych runów? Arlen, Leesha i Rojer wierzą, że tak. I nie tylko oni, choć jedynie w odległej Krasji ludzie wypowiedzieli demonom otwartą wojnę. Co noc stają z nimi twarzą w twarz na ubitej ziemi - w naszpikowanym pułapkami Labiryncie. W obronie honoru przodków. Nie szczędząc ofiar i krwi. Arlen, Leesha i Rojer są już dojrzałymi, doświadczonymi przez życie ludźmi. Odkrywają w sobie umiejętności i moce, które pozwolą im myśleć o próbie zmierzenia się z unicestwiającym świat złem. W krucjacie przeciwko potworom budzącym się do życia każdej nocy połączył ich nieubłagany los.

 

 

 

 

 

 

Imardin to miasto ponurych intryg i niebezpiecznej polityki, gdzie władzę sprawują ci, którzy obdarzeni są magią. W ten ustalony porządek wtargnęła bezdomna dziewczyna o niezwykłym talencie magicznym. Odkąd przygarnęła ją Gildia Magów, jej życie zmieniło się nieodwracalnie - na lepsze czy gorsze? Sonea wiedziała, że nauka w Gildii Magów nie będzie łatwa, ale nie przewidziała niechęci, jakiej dozna ze strony innych nowicjuszy. Jej szkolnymi kolegami są synowie i córki najpotężniejszych rodów w królestwie, którzy zrobią wszystko, żeby poniosła klęskę - nie licząc się z kosztami. Niemniej przyjęcie opieki Wielkiego Mistrza Gildii może dla Sonei oznaczać jeszcze marniejszy los. Albowiem Wielki Mistrz Akkarin skrywa sekret znacznie czarniejszy niż jego szaty. Nowicjuszka to drugi tom znakomitej nowej trylogii fantasy, skrzącej się od magii, akcji i przygód, będącej dziełem jednej z najciekawszych nowych autorek fantastyki.

 

 

  

 

 

 

Już tylko dni dzielą Morgaratha od wtargnięcia na ziemie królestwa Araluenu. Król Duncan wysyła zwiadowcę Gilana, młodego Willa i jego przyjaciela Horace'a z poselstwem do sprzymierzonej Celtii.

Ale przygraniczne wioski Celtii pogrążone są w ciszy...

Wyglądają jak wymarłe. Spotkana przypadkowo dziewczyna o imieniu Evanlyn wyjaśnia, że mieszkańcy krainy uszli w głąb lądu, ratując się przed napaścią wargalów. Araluen nie ma co liczyć na pomoc. Całe szczęście, że pomiędzy nim a Górami Nocy i Mgieł rozpościera się przepastna Rozpadlina...

 

 

  

 

 

 

 

 

Dramatyczna opowieść o najważniejszym zespole hiphopowym w Polsce. Losy Magika, Rahima i Fokusa to historia o marzeniach (spełnionych i nie) oraz trudach ich realizacji w brutalnej rzeczywistości ubogiego Śląska i raczkującego przemysłu muzycznego. Paktofonika stała się symbolem czasów kapitalistycznej transformacji i pokolenia, które chciało więcej.

Nowa edycja książki, bez której nie powstałby film Jesteś Bogiem. W środku m.in. unikalne zdjęcia z planu, wywiad z reżyserem i scenarzystą.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest rok 1958. Beztroski siedemnastolatek, Landon Carter, rozpoczyna naukę w ostatniej klasie szkoły średniej w Beaufort w Kalifornie Północnej. Jego ojciec kongresman pragnie, by syn zrobił karierę - tymczasem Landon, podobnie jak reszta klasy, nie zaczął jeszcze zastanawiać się, co zrobić z dorosłym życiem.

Jedynie Jamie Sullivan, cicha spokojna dziewczyna opiekująca się owdowiałym ojcem, pastorem, jest inna. Nie rozstaje się z Biblią, nie chodzi na prywatki, a dzień bez dobrego uczynku uważa za stracony. Tymczasem zbliża się dobroczynny bal. Nie mając akurat dziewczyny Landon w odruchu desperacji zaprasza Jamie, na którą nikt dotąd nie zwrócił uwagi. Znajomość nie kończy się na balu. Wykpiwany przez kolegów chłopak początkowo unika Jamie, wkrótce jednak ich kontakty przeradzają się w przyjaźń, a potem głęboką miłość. London odkrywa prawdziwy sens życia - naturę piękna, radość, jaką sprawia pomaganie innym, ból po utracie najbliższej osoby...

Prelekcja o Januszu Korczaku

5 grudnia 2012 r. klasa 3C pod opieką p. J. Janisz udała się do filii nr 5 Biblioteki Miejskiej na prelekcję o Januszu Korczaku - polskim lekarzu pochodzenia żydowskiego, pedagogu, pisarzu, publicyście, działaczu społecznym.

Klasa 3B wysłuchała tej prelekcji 12 grudnia.  

 

Spotkanie przygotowała p. E. Nawrocka z racji tego, że Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

 

Uczniowie poznali wiele ciekawych i dotąd nieznanych im faktów na temat życia, twórczości literackiej i poglądów Starego Doktora. Jako że rok korczakowski obchodzony jest pod hasłem "Nie ma dzieci - są ludzie", po prezentacji multimedialnej młodzież dyskutowała z prowadzącą o prawach i równouprawnieniu dzieci.

 

 

     

Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych SP11

4 grudnia 2012 r. odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. W czasie uroczystości przedstawiono inscenizację bajki Doroty Gellner „Królowa bałaganiara”. Gościnnie w roli kata wystąpił uczeń naszego gimnazjum Bartek Grudzień z klasy 2c. 

 

     

Nowości w bibliotece!

 Zaszczuta i zdziesiątkowana ludzkość przeklina noc.

 Z każdym zmierzchem, w oparach mgły, nadchodzą opętane żądzą mordu bestie.  Przerażeni  ludzie chronią się za magicznymi runami. Rzeź ustaje bladym świtem, gdy  światło zapędza  demony z powrotem w Otchłań.

 Wydaje się, że nikt ani nic nie zdoła powstrzymać otchłańców, kładąc tym samym kres  zagładzie.

 W tym dogorywającym świecie dorasta troje młodych ludzi.

 Bohaterski Arlen, przekonany, że większym od nocnego zła przekleństwem jest strach  przepełniający ludzkie serca. Leesha – jej życie zrujnowało jedno proste kłamstwo –  nowicjuszka u starej Zielarki. I Rojer, którego los na zawsze odmienił wędrowny  Minstrel, wygrywając mu na  skrzypkach skoczną melodię.

 Tych troje ma coś wspólnego – są uparci i przeczuwają, że prawda o świecie nie  kończy się na  tym, co im powiedziano. Czy odważą się jej poszukać, opuszczając  chroniony runami azyl?

 

 

 4 tom popularnej serii Cherub opowiadającej o perypetiach rodzeństwa Adamsów i ich  kolegów  z supertajnej komórki wywiadowczej. 

 

 Leon jest podrzędnym przestępcą, od trzydziestu lat żyjącym z drobnych szwindli. Kiedy nagle  zaczyna  szastać pieniędzmi, to naturalne, że policja chciałaby wiedzieć, skąd je ma. Z pomocą  przychodzi  CHERUB, tajna organizacja.

 Kolejne zadanie Jamesa wydaje się rutynowe: zaprzyjaźnić się z dziećmi Leona, spenetrować  jego dom,  znaleźć trop. Jednak intryga, jaką odkrywa James, okazuje się bardziej zawikłana, niż  wszyscy  się spodziewali. Jedyną osobą, która może znać prawdę, wydaje się zamknięty w sobie  osiemnastolatek.  Jest tylko jeden problem: chłopiec spadł z dachu i zginął ponad rok wcześniej.

 

 

 Książka Pogromcy mitów – 17 niewiarygodnych przypadków powstała na  podstawie  jednego z najlepszych programów popularnonaukowych w dziejach  telewizji,  prowadzonych  przez ekspertów w dziedzinie efektów specjalnych – Adama  Savage’a i Jamiego Hynemana.

 Czy wentylator sufitowy może odciąć głowę? 

 Czy wnętrzności kogoś, kto stoi zbyt blisko mikrofalówki, mogą się ugotować? 

 Czy urządzenie elektryczne wrzucone do wanny może porazić prądem, a nawet zabić  siedzącą  w niej osobę.

 Czy można zginąć, rozmawiając podczas burzy przez telefon pod prysznicem? 

 Na te i na wiele innych pytań odpowiadają Pogromcy mitów.

 Szaleństwo na ich punkcie ogarnęło już cały świat! Dołącz do ekipy Adama i Jamiego  i obalaj  albo potwierdzaj najbardziej niewiarygodne historie. Oby nigdy ci się nie  przydarzyły!

 

 

 

 

 

 Pewnego dnia zwyczajne amerykańskie miasteczko - Chester's Mill w stanie Maine -  zostaje  nagle odcięte od świata, odgrodzone przez nieznane pole siłowe. Bariera  powoduje większe  i mniejsze dramaty: katastrofy lotnicze, wypadki samochodowe,  okaleczenia. Mieszkańcy  Chester's Mill, którzy akurat byli poza jego granicami, tracą  kontakt z bliskimi. Nikt nie porafi  wyjaśnić, czym jest ta niewidoczna kopuła, jak  powstała, i kiedy zniknie. W jej wnętrzu  natomiast zaczyna się toczyć prawdziwa  walka dobra ze złem...

 

 

 

 

 Drugi tom bestsellera NUMERY. Czas uciekać
 Wciągający, przerażający i poruszający?
 Lepiej o tym przeczytać, niż przeżyć to naprawdę.

 Coś się zbliża... Coś gigantycznego. Coś złego.
 Gruzy, woda, ogień, chaos? Prawdziwe piekło.
 1 stycznia 2027 roku w Londynie stanie się coś strasznego.
 Zniknie całe miasto. Zginą miliony ludzi.
 Adam to wie, bo jak jego mama Jem widzi w oczach ludzi datę śmierci.
 A prawie wszyscy wokół mają ten sam numer: 112027.
 Co to będzie? I co Adam może zrobić?

 

 

 Tu Ellie. Chciałabym wam opowiedzieć o tych, którzy ostatnio sporo zmienili w naszym  życiu.
 Ale może zacznę od początku...

 To Homer i Fi najbardziej chcieli im pomóc. Kevin, jak zawsze zresztą, na początku  stchórzył.  A ja nie potrafiłam się zgodzić z Fi i jej pomysłami. Fi była wściekła. A ja  zaczęłam się  zastanawiać. Może faktycznie nie powinnam zawsze obstawać przy  swoim zdaniu? W końcu  działamy razem. I pojawił się ktoś, kto nas bardzo  potrzebuje. To powinno być w tej chwili  najważniejsze.


 Jutro to fenomen. Powieści o grupie nastolatków, którzy walczą z tajemniczym  wrogiem  atakującym Australię, otrzymały kilkadziesiąt nagród w Australii, Stanach  Zjednoczonych,  Szwecji i Niemczech. W USA znalazły się na liście najlepszych książek  dla młodzieży,  a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez  nastolatków. W Polsce  również stały się bestsellerami.

 

 

 

 Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników  i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się  przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się  wydaje.  Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna,  wściekła na okrutne  traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem -  wkładając w to całą swoją  złość. Ku zaskoczeniu wszystkich, kamień przenika przez  barierę  i dosięga jednego z magów.  Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił  się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa  nieszkolona magiczka. Trzeba ją  znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli,  niszcząc zarówno ją, jak  i miasto.

 

 

 

 

 Przyszłość piętnastoletniego Willa zależy od decyzji możnego barona. Sam Will  najchętniej  zostałby rycerzem, ale - drobny i zwinny - nie odznacza się tężyzną  fizyczną, niezbędną do  władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi  przystanie do zwiadowców - ludzi  owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają  się mroczną magią, potrafią stać się  niewidzialni...

 Początek nauki u mistrza Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody  i prawdziwej męskiej przyjaźni.

 

 

 

Biblioteka zaprasza!

ZAPRASZAM WSZYSTKICH UCZNIÓW, ICH RODZICÓW ORAZ NAUCZYCIELI DO KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI W NOWYM ROKU SZKOLNYM  2012/2013!

 

Zwrot książek

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Informuje, że do dnia

15 czerwca 2012 roku

należy zwrócić wypożyczone książki.

Lektury trzeba oddać zaraz po omówieniu.

 

 

 

VI Krajowa Konferencja Nauczycieli Bibliotekarzy

W dniach 17-18 maja 2012 r. razem z p. Teresą Swinarską ze Szkoły Podstawowej nr 11 uczestniczyłyśmy w VI Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy w Warszawie. Tegoroczna konferencja poświęcona została komiksowi i filmowi w bibliotece szkolnej. Razem z uczestnikami z całej Polski wysłuchałyśmy referatów dotyczących analizy warsztatowej filmu dokumentalnego, propozycji pracy z filmem w bibliotece oraz pracy z czytelnikiem przy wykorzystaniu komiksów. Każdy z referatów zilustrowany został prezentacją multimedialną i ciekawymi przykładami.

 

Joanna Janisz

Inscenizacja "Rzepki" Tuwima

W dniu 19.IV.2012 w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się przedstawienie inscenizacji "Rzepki" Juliana Tuwima. Było to wspólne przedsięwzięcie uczniów gimnazjum i podstawówki mające na celu zacieśnienie współpracy obu szkół i propagowanie literatury klasycznej wśród najmłodszych uczniów. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem p. Janisz i p. Swinarskiej, skierowane było do uczniów zerówki i klas pierwszych szkoły podstawowej. Gimnazjalistki z klasy 1B: Karolina Król, Adrianna Lenart, Wiktoria Iosub i Weronika Rozmus oraz Paulina Adasik z klasy 1A trzykrotnie dały popis swych umiejętności aktorskich. Głośne brawa i owacje świadczyły o tym, że inscenizacja bardzo podobała się widzom. W przyszłości planowane są kolejne wspólne projekty.

 

e m s a u

Nowe książki!

 

morderstwo

 

 

 

Herkules Poirot (David Suchet) i jego wierny przyjaciel, kapitan Arthur Hastings (Hugh Fraser) spędzają wakacje w Deauville. Pewnego dnia wizytę składa im milioner Paul Redauld (Damien Thomas), który utrzymuje, że grozi mu niebezpieczeństwo ze strony pewnych Chilijczyków, nieuczciwych partnerów w interesach. Kiedy Poirot jedzie do francuskiej rezydencji Reanulda, okazuje się, że jej właściciel już nie żyje. Jego ciało zostaje odnalezione zakopane na nowym polu golfowym. Poirot zabiera się do śledztwa rozbawiony impertynencją francuskiego detektywa, Girauda (Bill Moody), który zakłada się z Belgiem, że znajdzie mordercę przed nim. Hastings z kolei wydaje się marną pomocą w tym dochodzeniu. Jego myśli zaprząta bowiem piękna aktorka Dulcie Duveen (Jacinta Mulcahy), która ma bliźniaczą siostrę Bellę. Jedna z pań okazuje się zresztą mieć związek z morderstwem Renaulda. Pytanie tylko, która?

 

 

 

 

ucieczka

 

 

 

3 tom popularnej serii Cherub opowiadającej o perypetiach rodzeństwa Adamsów i ich kolegów z supertajnej komórki wywiadowczej.

 

W ciągu lat swojej działalności CHERUB wsadził za kratki wielu kryminalistów. Teraz, po raz pierwszy w swojej historii, musi wyciągnąć przestępcę z więzienia. Amerykańskie prawo dopuszcza, by dzieci oskarżone o szczególnie ciężkie przestępstwa, były sądzone i skazywane jak dorośli. Dwustu osiemdziesięciu takich młodocianych wyrokowców odsiaduje swoje kary w więzieniu znanym jako Arizona.

 

 

 

 

 

gramatyka

 

 

 

 

Przystępne omówienie następujących zagadnień: ogólne wiadomości o języku (w tym elementy dialektologii i historii języka), nauka o głoskach (opis narządów mowy, charakterystyka głosek, wymowa, ortografia, elementy fonetyki i fonologii), nauka o wyrazach (omówienie części mowy i ich odmiany, elementy semantyki i słowotwórstwa), składnia (budowa zdania, elementy frazeologii) oraz prezentacja nowych kierunków w językoznawstwie współczesnym.

 

 

 

 

 

 

karolina_xl

 

 

Kolejna powieść autorki młodzieżowych bestsellerów wprowadza w świat wrażliwej młodzieży, tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją, miłością.

 

Tym razem rzecz o Karolinie XL i jej nastoletnich problemach, wynikających nie tylko z nadwagi. Odważna, momentami ostra, ale i ciepła opowieść o dziewczynie, walczącej o własną godność, poszukującej akceptacji dla inności. Także o dojrzewaniu w dobie kultu ciała i o tym, jak trudno i pięknie szukać miejsca w życiu, gdzie każdy chciałby zabłysnąć i odnieść sukces.
Są w tej historii celne obserwacje obyczajowe, jest intryga, kilka ciekawostek encyklopedycznych.

 

To opowieść dla młodzieży i dorosłych, którzy zbyt szybko zapominają, jakim ciężarem bywa dojrzewanie i jakiego potrzebuje wsparcia.

 

 

 

 

 

powietrze

 

 

 

Serafina waży 64 kilogramy, a mimo to czuje się nieszczęśliwie grubą. Chciałaby mieć sylwetkę piękna i smukłą jak jej przyjaciółka Ernestine lub jej siostra Maria. Postanawia więc spełnić swe pragnienie i pewnego dnia zaczyna się odchudzać. Jej myśli koncentrują się tylko wokół kalorii. Nic nie je. Głodówka ma zapewnić jej spełnienie marzeń. Los Serafiny nie jest przypadkiem odosobnionym, Tak w Europie, jak i w Polsce anoreksja zbiera coraz większe żniwo. Przejmująca powieść Jany Frey ukazuje, jak marzenia o pięknej sylwetce w łatwy sposób zamieniają się w błędne koło super-diet, z którego trudno się wyrwać i które często prowadzi do śmierci.

 

 

 

 

 

 

trucicielka

 

 

 

Książka Trucicielka i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych pragnień, emocji. Uczuć, które w jednej chwili mogą nas wyzwolić lub doprowadzić do zbrodni.

 

W swoim najnowszym zbiorze opowiadań Schmitt odkrywa prawdziwą potęgę uczuć. Ich moc. Jego bohaterowie ukrywają zbrodnie, brak im cierpliwości, jedynie w sytuacji kryzysowej przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze. Na ich przykładzie Schmitt uczy nas czegoś ważnego - że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet jeśli nie zawsze dane nam będzie szczęśliwe zakończenie.

 

Kolejna porcja nowości!

kurier

2 tom popularnej serii Cherub opowiadającej o perypetiach rodzeństwa Adamsów i ich kolegów z supertajnej komórki wywiadowczej.

Kiedy cherubini wyruszają na akcję, nikt nie podejrzewa, że te słodkie dzieciaki to świetnie wyszkoleni zawodowi szpiedzy, pomagający w rozbijaniu organizacji przestępczych, które od lat grają na nosie policji i tajnemu wywiadowi. James Adams otrzymuje zadanie specjalne w operacji wymierzonej przeciwko najpotężniejszemu handlarzowi kokainy w Europie. Jeżeli chce odnieść sukces, będzie musiał zrobić dobry użytek z umiejętności, jakich nabył na specjalistycznych szkoleniach. Powód, dla którego CHERUB odnosi sukcesy, jest prosty: dorośli nie podejrzewają, że mogą szpiegować ich dzieci. Oficjalnie nieletni agenci nie istnieją. 

 

 

pu__apka_niesmiertelno__ci 

 

Felix, Net i Nika, warszawscy gimnazjaliści, podczas szkolnej zabawy halloweenowej dostają tajemnicze zadanie od Ponurego Żniwiarza. Co wyniknie z gry, w którą wciągnie przyjaciół? W kim zakocha się samotny dotąd Felix i co ukrywają podziemia Warszawy?

Czy nieśmiertelność to dar czy przekleństwo?

Akcja, humor i ważne pytania. Czwarta część polskiej, bestsellerowej serii dla nastolatków nie zawiedzie Was! 


 

 

 

bez_skrupu____w 

 

 

CIA przygotowuje tajną operację uwolnienia amerykańskich jeńców z Wietnamu. Tylko jeden człowiek może sprostać zadaniu. Były komandos Navy SEAL, weteran z Wietnamu - John Kelly alias John Clark.

Nikt nie wie jednak, że w tej misji ma on również własne rachunki do wyrównania...


 

 

 

 

 

piter 

 

Dawniej: Piotrogród, Leningrad; dziś: Sankt Petersburg, Petersburg lub po prostu Piter. W mieście nad Newą, podobnie jak w Moskwie, atomową apokalipsę przetrwali tylko ci, którzy mieli szczęście znaleźć się w odpowiednim miejscu, czyli w metrze. 

Iwanowi Mierkułowowi, diggerowi z Wasilieostrowskiej, przygotowania do ślubu przerywa wybuch wojny z Chodnikami, na których padło podejrzenie kradzieży agregatu prądotwórczego. Lokalne starcie wkrótce przerodzi się w coś o wiele poważniejszego. Kto okaże się prawdziwym sojusznikiem, a kto zdrajcą? W obronie zasad i własnej stacji Iwan będzie musiał podjąć nierówną walkę.

 


 

dziedzictwo

Eragon – bohater Paoliniego, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę, by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków. 

Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę, lecz jest trochę... nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy: wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona. Czy Eragon pokona złego króla i zostanie Jeźdźcem Smoków, czy ulegnie ciemnej mocy?


Nowości!
metro_2033

„Metro 2033” jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze - największym schronie przeciwatomowym świata.

Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej? Dochodzi do wniosku, że dalsza droga jednak ma sens, ponieważ jest w co wierzyć i w czym pokładać nadzieję.

 

 

dallas_63

Jake Epping to 35-letni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Od jednego ze swoich uczniów, Harry’ego Dunninga, dostaje wypracowanie – makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry’ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Od tego wszystko się zaczyna…

Wkrótce potem przyjaciel Jake’a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake’owi szaloną – i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną – misję ocalenia Kennedy’ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswald i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake’a.

 

czerwony_krolik

 

 

Jest rok 1981. Jack Ryan przechwytuje niesłychany w swej grozie dokument: oto szef KGB Jurij Andropow zleca zamach na papieża. Jan Paweł II, wielki moralny autorytet, wspierający opór Polaków wobec komunistycznego reżimu, staje się groźny dla imperialnej polityki Kremla. Ryan nie zna szczegółów zbrodniczego planu, nie wie, kto, gdzie i kiedy dokona zamachu. Rozpętuje się walka wywiadów, w której stawką jest życie papieża i której wynik ma zdecydować o przyszłości zachodniego świata.


 

 

 

 

kardynal_z_kremla

 

W Afganistanie trwa wojna:  krwawe walki  toczą się między partyzantką mudżahedinów a wojskami Rosjan. Tymczasem w Moskwie rozpoczyna się amerykańsko-rosyjska konferencja dyplomatyczna na najwyższym szczeblu, w której bierze również udział Jack Ryan – młody, wybijający się analityk CIA.  Jego misja wykracza jednak poza ramy dyplomatyczne. Oto bowiem KGB rozszyfrowało działającego na Kremlu bezcennego amerykańskiego agenta o pseudonimie Kardynał, oficjalnie - osobistego doradcę rosyjskiego ministra obrony. Grozi mu teraz śmiertelne niebezpieczeństwo i Ryan śpieszy mu na ratunek.

Podobno pierwowzorem tajemniczego Kardynała była kontrowersyjna postać Ryszarda Kuklińskiego.

 

 

harmonia_dusz

Spokój i harmonię możemy w sobie odnaleźć w mgnieniu oka lub po latach poszukiwań… 

Ten zbiór wierszy ukazuje drogę, jaką pokonywali i pokonują nadal współcześni poeci, by odnaleźć harmonię. Dla Czytelnika prezentowana poezja może się stać drogowskazem, chwilą wytchnienia we własnej podróży albo pociechą czerpaną z faktu, że na świecie istnieją dusze równie wrażliwe i poszukujące harmonii, jak on sam.

Prezentowane utwory prowadzą nas od zwątpieni, upadku, cierpienia, poprzez błagalne wznoszenie oczu do nieba i wołanie o pomoc, do przebłysków szczęścia odnajdywanego w sprawach wielkich i bardzo małych. Pozwolą nam uświadomić sobie, że pełnię człowieczeństwa można osiągnąć tylko przeżywając każde zdarzenie w życiu świadomie i z zaangażowaniem.

 

sloncem_pisane

 

 

 

 

„Słońcem pisane” To debiut literacki grupy młodych ludzi, którzy postanowili pokazać światu, że są jeszcze w poezji obszary nieznane, tajemnicze i z całą pewnością warte odkrycia. W tomiku znalazły się wiersze niezwykłe, poezja, która nie tylko zaciekawia, ale także pozwala na zupełnie inne spojrzenie na świat, zarówno w sferze sacrum, jak i profanum.

 

 

 

 

 

cesarz

 

 

 

Jeden z największych bestsellerów światowych. Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapuściński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania. Książka ma uniwersalny charakter, obnaża mechanizmy władzy nie tylko politycznej. Cesarzem Ryszard Kapuściński rozpoczął karierę międzynarodową i nadał reportażowi wymiar literacki.

 

 

 

 

pamietnik

 

 

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...

Nowości w bibliotece!

ala makota_1 

 

 

 

Drugi tom perypetii Ali Makoty zakochanej w niesamowicie przystojnym sąsiedzie. Zemsta jest podobno rozkoszą bogów. Ale i zwykłym śmiertelnikom może poprawić samopoczucie... W poprzedniej części Ala, nieprzytomnie i beznadziejnie zakochana w sąsiedzie, odtrącona przez obiekt miłości, poprzysięga zemstę. Wraz z Moniką, dziewczyną brata, planują całą akcję odwetową. Obie z wielkim zapałem obrzydzają życie niewiernemu Tomaszowi... Ale czy jednak wszystko potoczy się po myśli Ali? Czy przyszło jej kiedyś do głowy, że zemstę należy raczej pozostawić bogom, bo może okazać się wcale nie taka przyjemna, jak się na początku wydawało...

 

 

 

 

metro

 

 

Rok 2034. Od pamiętnych wydarzeń, które początek i finał miały na stacji WOGN, minął niespełna rok. Czarni, ponoć śmiertelne zagrożenie dla tych nielicznych, którzy w czeluściach moskiewskiego metra przetrwali atomową apokalipsę, zniknęli na dobre, zgładzeni przez Artema i jego towarzyszy. Na drugim krańcu metra mieszkańcy Sewastopolskiej toczą walkę o przetrwanie z nowymi formami życia, wdzierającymi się do tego ostatniego schronienia ludzkości. Los stacji i jej mieszkańców zależy od dostaw amunicji, a te nagle ustają. Karawany giną bez wieści, urywa się łączność. Z zadaniem wyjaśnienia zagadki i przywrócenia dostaw wyruszają: młody Ahmed, leciwy, niespełniony kronikarz metra Homer i Hunter, który niegdyś zaginął wśród czarnych, a teraz się odnalazł, choć jego tożsamość budzi wątpliwości… Do wyprawy dołącza Sasza, córka wygnanego naczelnika Awtozawodskiej. Kim naprawdę jest Hunter? Czy odwzajemni uczucie, jakim obdarzyła go Sasza? Jaką tajemnicę skrywają mroczne tunele? I czy garstce śmiałków uda się ocalić tych nielicznych, którzy przetrwali zagładę?

 

 

 

jutro

Bohaterowie muszą wrócić do Wirrawee. Ellie jest przerażona powrotem do miejsca, w którym mogą zginąć jej przyjaciele. W Nowej Zelandii mieli wszystko. Jedzenia pod dostatkiem, świadomość, że nic im tam nie grozi. W rodzinnej miejscowości jest zupełnie inaczej. Powrót tam to spisanie siebie na śmierć. Tylko czy mają jakiś wybór? Nie. Lecą wraz z żołnierzami tam, gdzie wróg opanował ich rodzinne ziemie. Dla każdego z nastolatków trudno jest patrzeć na swoje domy, które zostały zniszczone lub zamieszkane przez obcych ludzi.  To już nie są ci sami bohaterowie co w poprzednich częściach. Po tym co widzieli i zrobili, nie są sobą. Brzydzą się swoich czynów, ale aby przeżyć muszą walczyć. Czytając widzimy jak wielka jest ich przyjaźń. Mimo wszystko są razem. Z żołnierzami, z którymi wybrali się do Wirrawee, mają czuć się bezpieczniej. Wierzą, że uda im się pokonać wroga. Jednak niespodziewane zdarzenia sprawiają, że muszą radzić sobie bez nich. Czy nastolatkom uda się pokonać przeciwnika? Co ich spotka w tak niebezpiecznym miejscu?

 

 

 

cukierniaPodczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Iga próbuje rozwikłać dawną rodzinną tajemnicę. W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.

W ostatnim tomie tej bestsellerowej sagi poznamy burzliwe losy Giny Weylen w czasie drugiej wojny światowej. Wyruszymy wraz z nią w pełną dramatyzmu podróż po okupowanej Europie, z rodziną Zajezierskich zaś pochylimy się nad tymi, którzy zostali w kraju.

Bliżej poznamy historię Celiny i jej małżeństwa, a także dowiemy się, w jakich okolicznościach Hryciowie stali się właścicielami cukierni Pod Amorem. Czy Idze uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego pierścienia? Czy Celina wróci do zdrowia i spotka się z miłością swego życia? Czy spełnią się ambitne plany Igi, a jej ojciec zazna wreszcie szczęścia w życiu osobistym?

Autorka przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów.

 

Heidi Hassenmüller - Trudne tematy

H1

 

Kiedy Thomas dowiaduje się, że jego mama oczekuje dziecka, wcale nie jest zachwycony. Gdyby to chociaż był brat! Ale na świat przychodzi Angela, dziewczynka, która nieoczekiwanie podbija serce chłopca.

 

Przepięknej wrześniowej niedzieli nikt nie spodziewa się dramatu. Angela umiera. Thomas nie może tego pojąć.

 

W tej niezwykłej książce autorka z dużym taktem i wyczuciem opisuje, jak Thomasowi w końcu udaje się uporać z własnym bólem,   w czym najbardziej pomaga mu pełen miłości dziadek.

 

 

 

 

 

 

 

H2

Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach tylu młodych ludzi kona z głodu, często na własne życzenie? Czy bezustanna gonitwa za pieniądzem, żądza sukcesu za wszelką cenę, dostosowanie się do obowiązujących kanonów mody są warte tak straszliwej ceny?

Jak można nie zauważyć, że z własnym ciałem dzieje się coś niedobrego? 

Jak można nie zwrócić uwagi na postępujące wyniszczenie organizmu córki?

 

Bohaterka książki Heidi Hassenmüller, Maja, zawsze była kimś wyjątkowym — szczupła, delikatna, po prostu idealna. Kiedy w okresie dojrzewania jej ciało nagle zaczyna się zmieniać, Maję ogarnia przerażenie. Boi się, że utraci swą filigranową sylwetkę i stanie się całkiem przeciętną dziewczyną. Postanawia więc kontrolować swoje ciało, aby za wszelką cenę schudnąć.

Autorka tej powieści podjęła próbę zasygnalizowania tak poważnego problemu, jakim jest anoreksja, i pokusiła się o udzielenie odpowiedzi na postawione powyżej pytania.

 


H4

 

Désirée jest młoda, zakochana i wydaje się, że życie stoi przed nią otworem. Niespodziewanie jednak jej chłopak ginie w wypadku, a ona musi nauczyć się z tym żyć. Na dodatek zaczyna mieć problemy z chodzeniem, a po wielu błędnych diagnozach zostaje skazana na wózek inwalidzki. Dziewczyna nie poddaje się, przekonuje się, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i jak wiele znaczy w życiu cel, do którego dąży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H3

 

Jody, Patty, Cindy, Ayaan i Magda tworzą gang o nazwie Hieny. Cztery wrażliwe dziewczyny, pod przywództwem Jody, stają się zdolne do rozbojów i kradzieży. Wreszcie czują się silne.

Autorka podejmuje problem przemocy i agresji wśród młodych ludzi, których bunt wynika często z braku akceptacji i zrozumienia w społeczności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H5


Bohaterkami powieści są mała Antje i jej matka którą bez reszty pochłania kariera modelki. Antje nie mówi. Heidi Hassenmüller nie tylko umiejętnie pozwala przeniknąć w psychikę dziewczynki i spojrzeć na świat jej oczyma ale także sugestywnie kreśli realia panujące w świecie show-biznesu.

Być modelką! Jak wyglądają kulisy tego idealizowanego zawodu jakie czyhają niebezpieczeństwa?

To historia o myślach uczuciach i czynach o kłamstwach oraz o tym co najprawdziwsze - o miłości.

 

 

 

 

 

 

 

H6

 

Darinka nie może w to uwierzyć. Zakwalifikowała się do finałowej szóstki Niemieckiego Idola, chociaż Kira zgłosiła je obie właściwie dla żartu. Jednak teraz, kiedy finał zbliża się wielkimi krokami, Darinka chce koniecznie wygrać i ziścić swoje marzenie. Owszem, zdaje sobie sprawę z tego, że droga do zwycięstwa będzie trudna i pełna wyrzeczeń. Ale czy dla marzenia poświęci nawet miłość do Matthiasa?

 

Powieść adresowana jest nie tylko do młodzieży, ale również do jej rodziców. Być gwiazdą, to marzenie wielu młodych osób.

 

Jaka jest jednak cena spełnienia tych marzeń? Intrygi, bezwzględność i zdeptana miłość, to niektóre problemy jakie powinni poznać młodzi ludzie, zanim zdecydują się wkroczyć do telewizyjnego studia.

Zaproszenie

Zapraszam wszystkich uczniów

do biblioteki

w nowym roku szkolnym 2011/2012

 

biblioteka[1]_1

Historie na lato

C1

 

Bycie nastolatkiem to prawdziwy kanał. Doskonale wie o tym Greg Heffley, rzucony przez los do gimnazjum, gdzie chuderlawe słabeusze dzielą korytarze z dzieciakami, które są wyższe, wredniejsze i już się golą. Zmagania ze szkolną rzeczywistością opisuje w prowadzonym przez siebie dzienniku, w którym pojawiają się i takie wpisy:

Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie.

Na szczęście Greg całkiem nieźle sobie radzi, nie tylko w szkole...

 

 

 

 

 

C4

 

Pod żadnym pozorem nie pytajcie Grega Heffleya, jak spędził wakacje,
bo on zdecydowanie nie chce o tym rozmawiać.

Wkraczając w nowy rok szkolny, chce się odciąć od ostatnich miesięcy…
a szczególnie od jednego wydarzenia.

Na swoje nieszczęście Greg ma brata Rodricka, który zna jego wstydliwie skrywaną tajemnicę. A tajemnice czasami się wydają… zwłaszcza kiedy w całą sprawę jest zamieszany dziennik.

 

 

 

 

 

 

 

C3

 

Postawmy sprawę jasno: Greg Heffley był i pozostanie mięczakiem. Ktoś musi to wyjaśnić jego ojcu. Widzicie, Frank Heffley wciąż sobie wyobraża, że zrobi z syna prawdziwego mężczyznę, i stara się go nakłonić do uprawiania sportu. A sprawa robi się naprawdę poważna, kiedy wpada na pomysł wysłania Grega do szkoły wojskowej… To już szczyt wszystkiego!

 

 

 

 

 

 

 

 

C2

 

Są wakacje i wszystkie dzieciaki szaleją na dworze. No, prawie wszystkie. Greg Heffley, jak wiecie, brzydzi się wysiłkiem, a słowo "sport" budzi jego przerażenie. Greg zupełnie inaczej wyobraża sobie najbliższe miesiące. Zamierza spędzić je
w domu w towarzystwie gier komputerowych. Niestety, mama obmyśliła ekstremalny plan na lato. Wyobraża sobie, że wszyscy Heffleyowie będą spędzać czas na świeżym powietrzu i zacieśniać więzi rodzinne... 

 

 

 

 

 

 

 

 

C5

 

Gregowi Heffleyowi zawsze okropnie się spieszyło do tego całego dojrzewania. Dobra, ale czy dojrzałość naprawdę ma jakiś sens? Raz że dziewczyny robią się nie do zniesienia, a dwa że Rowley, najlepszy kumpel Grega, jak zwykle kompletnie nie jest w temacie. Co gorsza, on chyba nigdy nie zrozumie,
o co chodzi w byciu nastolatkiem. No i taka jest właśnie przykra prawda.


 

Cała Polska czyta dzieciom

Gabi1 Gabi2 Gabi3

Dziś, 29 kwietnia 2011 r., Gabrysia i Sandra z kl. 1A czytały wiesze i bajki dzieciom ze świetlicy.

Po wysłuchaniu nowych historii dzieci mogły przeczytać swoje bajki, a na pamiątkę spotkania otrzymały kolorowe naklejki.

V Krajowa Konferencja Nauczycieli Bibliotekarzy

W dniach 14-15 kwietnia 2011 r. razem z p. Marzeną Piskorską ze Szkoły Podstawowej nr 11 uczestniczyłyśmy w V Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy we Wrocławiu. Tegoroczne konferencja poświęcona została nowym mediom w bibliotece szkolnej i pedagogicznej. Razem z uczestnikami z całej Polski wysłuchałyśmy referatów dotyczących wirtualnych zasobów sieci Internet, portali społecznościowych, blogów. Każdy z referatów zilustrowany został prezentacją multimedialną i ciekawymi przykładami.

Jolanta Żmudzka 

Cała Polska czyta dzieciom

Sandra1 Sandra2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kwietniu 2011 r. Sandra z kl. I A czytała dzieciom ze świetlicy wesołe historie z serii "Ja już czytam".

Po zajęciach wszystkie dzieci otrzymały wielkanocną kolorowankę.

 

Wiosenne powieści

 

 

 

Bezdomny_ptak

 

Gloria Whelan - Bezdomny ptak

 

Trzynastoletnia Koli, jak wiele dziewczynek w Indiach, zostaje wydana za mąż. Wedle tradycji przyszłego męża wybierają rodzice. Nikt nie spodziewa się, że wybór padł na nieuleczalnie chorego chłopca. Kiedy dochodzi do dramatu, dziewczynka zostaje sama, bez środków  do życia, w przedziwnym mieście odzianych w białe sari wdów. Opłakując własny los, musi dołączyć do tłumu zrezygnowanych kobiet. Jednak życie, jak w pięknym kobiercu - oczko po oczku - powoli nabiera kolorów...

Gloria Whelan - amerykańska autorka bestsellerów dla dzieci i młodzieży. W 2000 roku zdobyła National Book Award, najbardziej prestiżową amerykańską  nagrodę literacką, właśnie za "Bezdomnego ptaka".

 

 

 


Klasa_pani_Czajki

Małgorzata Karolina Piekarska - Klasa Pani Czajki

 

Komentarze czytelników

Ewelina
Nigdy nie lubiłam czytać książek. Teraz tak. Ta książka dokonała czegoś niewiarygodnego. Sprawiła, że pokochałam czytać. Chciałam szybko zapoznać się z jej treścią i dowiedzieć się o przygodach Klasy pani Czajki, ale przeszkadzało mi w tym pełne obowiązków gimnazjum. Dlatego czasami o godzinie 12. lub 11. ukradkiem czytałam. Wiedziałam, że jutro mam na ósmą, lecz książka nie pozwalała mi się oderwać. Raz zaczniecie ją czytać, to nic nie pozwoli Wam się od niej uwolnić.

Natalia
Dawno nie czytałam tak świetnej książki. Wieczorem moja mama weszła do pokoju i powiedziała mi, że ma dla mnie prezent - książkę. Zatopiłam się w lekturze dokładnie o ósmej wieczorem i nie przerywając (nawet w czasie kolacji), skończyłam o trzeciej w nocy. Czytałam wiele książek, ale tylko niektóre tak mnie wciągnęły, jak Klasa... To świetna książka, bardzo polecam.

Sam_hall
Klasa Pani Czajki To Szok! W życiu nie przypuszczałem, że pojawi się książka, która wciągnie mnie tak samo (albo i bardziej, he, he) jak Harry Potter . W tej książce można znaleźć postacie z mojej klasy (sam jestem podobny do jednej z nich). Przeczytałem raz, przeczytam i dziesiąty! POLECAM !

 

Jo__ka

 Ewa Baniecka - Jośka

 

Jośka nie jest typową nastolatką - tak mogłoby się przynajmniej wydawać. W klasie maturalnej ze zdumieniem odkrywa, że... wielu jej rówieśników ma kontakt z narkotykami. Szokiem jest dla niej również ciąża przyjaciółki. Trudno jednak mówić o naiwności; Jośka jest po prostu dziewczyną obdarzoną rozsądkiem, z dobrze poukładanym światem i priorytetami. Jak wyglądają jej relacje z rówieśnikami i z rodziną? Czy rzeczywiście tak bardzo różni się od swoich koleżanek?

 Wraz z rozpoczęciem ostatniego roku w liceum Jośka postanawia pisać pamiętnik. O tym, jak bystrą jest obserwatorką, czytelnik przekona się już z lektury pierwszych stron pamiętnika.

Książka tchnie optymizmem, znalazło się tutaj miejsce na dużą dawkę humoru. 

 

 

 

 

 

 

 

Ksiaze_mgly

Carlos Ruiz Zafon - Książę Mgły

 

Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu niegdyś należącym do rodziny Fleishmanów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu.

 

Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy; nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego dowiadują się różnych ciekawostek o miasteczku i o zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Poznają także dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya.
To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele.

 

Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.


Musiało upłynąć wiele lat, by Max zdołał wreszcie zapomnieć owe letnie dni, podczas których odkrył, niemal przypadkiem, istnienie magii.

 

 

Wystarczy

Małgorzata Gutowska-Adamczyk - Wystarczy, że jesteś

 

 

Weronika, 17-latka, to typowa szara myszka z warszawskiego LO. Nie interesuje się ciuchami, kosmetykami, wyprawami do galerii. Swoje obowiązki zawsze stara się wypełnić na czas – zadania domowe, lektury.

Wszystkim się przejmuje, wiele rzeczy ją przeraża. Nie lubi zwracać na siebie uwagi, żyje w cieniu innych, bez psiapsiółek, którym mogłaby zawierzać swoje sekrety.

Ma swój świat, wyidealizowany, który buduje w swojej głowie pod wpływem lektury – Zmierzchu, świat, w którym jest jej ukochany, i ona – w roli głównej.

Ta szara myszka poznaje pewnego dnia swojego księcia z bajki – Filipa, kandydata na bożyszcze tłumów, gwiazdę seriali.

I od tej pory wszystko się zmienia. Jak ułoży się jej życie?

 

 

 

 

 

 

 

__egnaj_na_zawsze

 

Anna Onichimowska - Żegnaj na zawsze

 

Druga część cyklu książek dla młodzieży (cyklu, który zapoczątkowała powieść „Samotne wyspy i storczyk”) Anny Onichimowskiej to relacja Ewy, dziewczyny Maćka.

Ewa jest modelką i chociaż Maciek nie podziela zachwytu nad tą formą zarobkowania, dziewczyna nie chce rezygnować ze swoich marzeń. Marzeń odważnych: bohaterka pragnie bowiem podbić Paryż. Żeby dać sobie szansę na realizowanie śmiałych planów, Ewa obmyśla sprytny scenariusz: jeśli nie dostanie się na studia, zyska czas na robienie kariery w stolicy Francji.

Dziewczyna może postawić wszystko na jedną kartę – ale przecież nikt nie obiecuje jej oszałamiających kontraktów. Czy warto opuścić przyjaciół i rodzinę, czy warto przerwać naukę dla wątpliwej szansy, jaka mgliście rysuje się na horyzoncie?
Nowości w bibliotece!

Ostatnio do biblioteki zakupione zostały nowe książki : 

 

 1. Baniecka E. – Jośka : pamiętnik maturzystki
 2. Budzyńska M. –  Ala ma kota. Maksymalnie ja
 3. Budzyńska M. –  Ala ma kota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki
 4. Doyle A.C. – Pies Baskerville’ów
 5. Fiedler A. – Dywizjon 303
 6. Gaiman N. – Gwiezdny pył
 7. Gutowska – Adamczyk M. – Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie
 8. Gutowska – Adamczyk M. – Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy
 9. Gutowska – Adamczyk M. – Wystarczy, że jesteś
 10. Hassenmüller H. – Désirée czyli czas próby
 11. Hassenmüller H. – Mam dość!
 12. Hassenmüller H. – Niemy śmiech
 13. Hassenmüller H. – Supergwiazda : zakulisowe intrygi
 14. Hassenmüller H. – W sidłach anoreksji
 15. Hawking L., Hawking S. – Jerzy i tajny klucz do wszechświata
 16. King S. – Ręka mistrza
 17. Kołakowski L. – Mini wykłady o maxi sprawach
 18. Krohn L. – Pelikan
 19. Madera M. – Kroplówka z marzeniami
 20. Maleszka A. – Magiczne drzewo. Tajemnica Mostu
 21. Meyer S. – Drugie życie Bree Tanner
 22. Nowak E. - Bardzo biała wrona
 23. Nowak E. – Michał Jakiśtam
 24. Onichimowska A. – Demony na smyczy
 25. Onichimowska A. – Trzecie oko
 26. Onichimowska A. – Żegnaj na zawsze
 27. Piekarska M. K. – Klasa pani Czajki
 28. Podsiadło J. – Trzy domy : o progu dorosłości, lustrze samego siebie i o tym, że nie wyważa się otwartych drzwi
 29. Prus B. - Kamizelka
 30. Rakusa M. – 39,9
 31. Ruiz Zafón C. – Książę mgły
 32. Schmidt E. – Odette i inne historie miłosne
 33. Whelan G.  – Bezdomny ptak
 34. Zychla K. – Dziewczynka tańcząca z wiatrem

 

 Zapraszam do biblioteki !

 

Jolanta Żmudzka

Nowości w bibliotece

  Neil Gaiman - Koralina

 

Schowek01Dzień po przeprowadzce Koralina postanowiła zwiedzić cały dom...

W nowym mieszkaniu, do którego Koralina przeprowadziła się  z rodzicami, jest dwadzieścia jeden okien i czternaścioro drzwi. Trzynaścioro z nich otwiera się zwyczajnie, czternaste zaś są zamknięte na klucz. Za nimi znajduje się tylko ściana z cegieł - przynajmniej do dnia, w którym Koralina otwiera je i odkrywa przejście do innego domu, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od jej własnego.

 

 

Ale pozory mylą...

 

 

Z początku nowo odkryte mieszkanie wydaje się jej cudowne. Na obiad dostaje same smakołyki, a w pudełku z zabawkami czekają anioły, które po nakręceniu fruwają po pokoju, książki, w których ilustracje zdają się ożywać, małe główki dinozaurów, które na zawołanie klekocą zębami.

 

 

Lecz w nowym domu są też nowi rodzice, którzy chcieliby, żeby Koralina została ich córeczką. Chcą ją odmienić, zatrzymać i nigdy nie oddać jej z powrotem. W lustrach zaś kryją się nieszczęśliwe dzieci, zagubione dusze...

 

 

 

Zapraszamy

Rozpoczął się kolejny rok szkolny 2010/2011 i zachęcamy do odwiedzin biblioteki

Schowek06
oraz Centrum Multimedialnego !!!

Akcja Podaruj dzieciom książkę

Biblioteka szkolna ogłasza akcję zbierania książek dla młodszych dzieci, które przekazane zostaną Szkole Podstawowej nr 11. Książeczki będą czytane dzieciom ze świetlicy i ostępniane maluchom do domu. Prosimy o przynoszenie książeczek do biblioteki do 10 czerwca 2010 r.

 

 

Schowek01_1 Schowek02_1 Schowek03_1 Schowek04_1

Zebranych zostało 146 książek. Dziękujemy!

Spotkanie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem

         W dniu 26 kwietnia 2010 r. w Bibliotece Miejskiej, Filii nr 5 odbyło się spotkanie z pisarzem i tłumaczem Pawłem

Beręsewiczem, autorem słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci. Czytelnicy cenią jego książki za trafność spostrzeżeń i celny dowcip.

 

P1110496P1110514

 

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach. Każdy uczestnik otrzymał autograf pisarza.

W naszej bibliotece można wypożyczyć książki pisarza:

 

Schowek05Na przykład Małgośka

 

IV Krajowa Konferencja Nauczycieli Bibliotekarzy

W dniach 15-16 kwietnia, razem z p. Marzeną Piskorską uczestniczyłyśmy w IV Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy we Wrocławiu, poświęconej czytelnictwu dzieci i młodzieży.

W trakcie konferencji odbyło się również spotkanie z pisarką, panią Ewą Nowak, która opowiadała o ciekawych i ważnych swoich książkach oraz książkach innych pisarzy.

Kilka z nich posiadamy w naszych zbiorach, inne, mamy nadzieję, zostaną niedługo zakupione.

 

         Schowek04

 

                                                                                                                          Jolanta Żmudzka

Cała Polska czyta dzieciom - jesteśmy w "Krainie wierszy"

P1110003.JPG P1110007.JPG

 

5 stycznia 2010 r. dzieci ze świetlicy słuchały poezji Juliana Tuwima, Agnieszki Frączek, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej, którą czytała Karolina Wydra.

 

P1110014.JPG

Idą święta

Na początku grudnia cała szkoła zaczęła przygotowywać się do świąt. W bibliotece pojawiła się piękna choinka, którą ubrały Ewelinka Burek, Monika Górska i Kasia Przygocka.

PC030014.JPG PC030022.JPG


Andrzejki w bibliotece

PB260041.JPG PB260046.JPG PB270104.JPG

     27 listopada w bibliotece był dniem wróżb andrzejkowych. Ewelina Burek, Monika Górska, Kinga Biziorek i Kasia Przygocka z klasy III A oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 przygotowali drzewko, na którym zawiesiły kolorowe karteczki z wróżbami. Każdy uczeń zrywał z drzewka karteczkę z imieniem wybrańca lub wybranki oraz wymarzonego zawodu.

PB260056.JPG

"Cała Polska czyta dzieciom" a u nas Karolina

Uczniowie naszego Gimnazjum włączyli się również do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W czytelni spotykają się z dziećmi ze świetlicy i czytają im bajki. 

 

PB270001.JPG

 

Karolina Fijoł czyta dzieciom "Małego zająca" Zofii Nałkowskiej.

Zapraszamy gimnazjalistów, którzy chcą czytać dzieciom bajki. Najmłodsi uczniowie czekają na was!

Karolina Fijoł zajęła I miejsce w konkursie "Miłość niejedno ma imię"

W konkursie literackim "Miłość niejedno ma imię", organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach uczennica naszej szkoły, Karolina Fijoł z klasy III E zajęła I miejsce wśród gimnazjalistów.


             ***

jeśli się odnajdziemy

opowiem ci o tych wszystkich

dniach i nocach

spędzonych samotnie

gdy lęk rzucał cień

na ściany

paraliżował

kiedy się odnajdziemy

przytulisz mnie

i przegonisz pająka


          *** 


Gratulujemy!

Wyniki konkursu czytelniczego „Zgadnij, kto to napisał”

W konkursie czytelniczym wzięło udział 7 uczniów gimnazjum.

Jury w składzie: Monika Tarczyńska,Teresa Swinarska nagrodziło 3 osoby:

 • Karolinę Fijoł z kl.II e
 • Magdalenę Noskowską z kl. II e
 • i Michała Przewłokę z kl. III d

Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!!!

Paulina Mikos poleca

Chciałabym polecić koleżankom i kolegom książkę Hanny Kowalskiej - Pamięta „Pamiętnik jedynaczki”.

Jest to powieść o mojej imienniczce, trzynastoletniej Paulinie, która boleśnie odczuwa swoją samotność związaną z brakiem rodzeństwa i namawia rodziców na przygarnięcie psa.

Na dodatek matematyczka (i wychowawczyni zarazem) jawnie się jej „uczepiła” i zmienia życie dziewczyny w koszmar. Do repertuaru „niefortunnych zdarzeń” z życia nastolatki dochodzi pilnie strzeżona przez mamę Pauliny tajemnica.

Co dalej? Przeczytaj książkę! Na koniec wszystko się wyjaśni.

Paulina Mikos kl. II D

Sylwia Kultys poleca

Ostatnio przeczytałam książkę Marty Fox pt. „Magda.doc”. Opisuje ona przeżycia osiemnastoletniej dziewczyny, która wpadła w poważne tarapaty. Otóż dowiedziała się, że jest w ciąży.

Jak do tego doszło, że taka doskonała uczennica, zdolna i pracowita, tuż przed maturą straciła głowę? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie komputerowy pamiętnik tytułowej bohaterki.

Sylwia Kultys kl. II d

Cała Polska czyta dzieciom


Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.

Maksym Gorki

W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie naszego gimnazjum czytają swoje ulubione bajki z dzieciństwa uczniom Szkoły Podstawowej Nr 11. Akcja ta ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci.

  

My już czytałyśmy!!!

 

Zachęcamy gorąco wszystkich gimnazjalistów do wzięcia udziału w tej akcji!

Zdjęcia możecie zobaczyć w GALERII!!!
Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało zainicjowane w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych (International Association of School Libriarianship). W tym roku również nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego święta. Tegoroczne hasło brzmiało: "Umiejętność czytania i uczenia się w twojej bibliotece szkolnej".

Święto to, jest doskonałą okazją do promocji biblioteki szkolnej.

Z tej okazji został ogłoszony konkurs na najciekawsze hasło promujące czytelnictwo w naszej szkole. Przez szkolny radiowęzeł została wygłoszona audycja podająca informacje na temat Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Zorganizowano wystawę ciekawych książek pod tytułem "Piękne w życiu są także książki".

Wykonano również gazetkę okolicznościową.

Magda Maziarz poleca

Polecam niezwykłą trylogię Cornelii Funke złożoną z trzech tomów: „Atramentowej krwi”, „Atramentowego serca” i „Atramentowej śmierci”.

Każda z tych książek trafiła na listy bestsellerów. Jest to opowieść fantastyczno-przygodowa, która rozwija wyobraźnię i uczucia czytelnika. Opowiada o losach dwunastoletniej Meggie i jej ojcu oraz o magii, elfach, wróżkach i królach. Jest to książka o miłości do książek i do świata wyobraźni. Jej główni bohaterowie w magiczny sposób dostają się do ulubionej książki i spotykają w niej niezwykłe przygody.

Serdecznie zachęcam do przeczytania tej „atramentowej historii”, która wciągnie was magicznie.

Magda Maziarz kl. IIIc

Kinga Biziorek poleca

Wybrałam do zaprezentowania książki Joanny Fabickiej o Rudolfie.

Jest to cykl 4 książek: „Szalone życie Rudolfa”, „Świńskim truchtem”, „Tango ortodonto” oraz „Seks i inne przykrości”.

Opowiadają one o życiu zwykłego nastolatka i jego rodziny. Jest to przezabawny i rozbrajająco szczery pamiętnik. Opisane są w nim problemy jakie trapią każdego człowieka w okresie dorastania. Według mnie książki o szalonym Rudolfie i jego zakręconej rodzinie są bardzo ciekawe i wciągające i co najważniejsze nie da się nudzić podczas czytania.

Pewien internauta napisał: „Książki Fabickiej powinno się serwować jako szlachetny gaz rozweselający podawany pacjentowi podczas usuwania zębów” i ja się z nim w zupełności zgadzam.

Kinga Biziorek kl. IIa

Kasia Zając poleca

Nazywam się Kasia Zając i chcę was zachęcić do przeczytania książki Pawła Beręsewicza pt. "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek". Opisano w niej historię Jacka Karasia, który próbował rozkochać w sobie Kaśkę Kwiatek, nową uczennicę, która przyjechała z Nowego Jorku. Jacek ułożył misterny plan i krok po kroku go realizował. Czy to mu się udało? Dowiecie się po przeczytaniu książki, która znajduje się w bibliotece szkolnej. Jest to książka nie tylko dla tych , którzy lubią romantyczne historie ale również dla tych, którzy lubią się śmiać, bo jest to bardzo zabawna opowieść.

Kasia Zając klasa IC
Wyniki konkursu na hasło promujące czytelnictwo

WYNIKI KONKURSU
na hasło promujące czytelnictwo
w naszej szkole

We wrześniu biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na hasło promujące czytelnictwo.

W dniu 24 października 2008 roku jury w składzie:
Marcin Mitruczuk
Teresa Swinarska
Marzena Piskorska
Barbara Grontkowska
oceniło zgłoszone do konkursu hasła i wierszyki promujące czytelnictwo w naszym Gimnazjum i wydało następujący werdykt:GŁÓWNA NAGRODA

Klaudia Chałka IC

Czytaj z nami gimnazjalistami!


WYRÓŻNIENIE

Mikołaj Bajew IC

Tu jest wielki książek dom.
Wejdź, jeżeli pragniesz tego.
Tu głowę wiedzą napełnisz prędko,
I nie będziesz już pytał, dlaczego?


WYRÓŻNIENIE

za zgłoszenie największej liczby haseł do konkursu
Katarzyna Zając IC

Czytaj z nami gimnazjalistami!

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystego apelu w dniu 10 listopada 2008 roku.

GRATULUJEMY NAGRODZONYM W KONKURSIE!!!

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UCZESTNICTWO!

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNYCH KONKURSACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ BIBLIOTEKĘ!

A oto inne hasła promujące czytelnictwo, które przypadły do gustu Jury:

W świecie, w Internecie nie znajdziecie niczego
jak w książce mądrego!

Klaudia Chałka I C

W bibliotece książek masa
i na pewno świeża prasa

Kasia Zając I C

Czytaj z Nami Kolegami!

Marcin Chabros, Przemysław Pawlak III B

Czytaj śmiało mój kolego,
to nie zrazi twego ego

Jakub Stachnio II D


Podczas obrad jury ogłoszenie wyników konkursu
wręczanie dyplomów laureatki z dyplomami i nagrodami
Nauczyciele Bibliotekarze
Wyniki konkursu "Polscy Nobliści"

16 grudnia 2008 r. odbył się konkurs „Wiedzy o Polskich Noblistach”. Do konkursu przystąpiło 23 uczestników.

Nagrody otrzymali:
1 miejsce – Aleksandra Pawlak 2A
2 miejsce – Paula Pietrzak 2A
3 miejsce – Martyna Posłuszny 1B

Wyróżnienia otrzymali:
- Ewelina Burek 2A
- Monika Górska 2A
- Kamila Jakubik 2A

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną!

Mikołaj Bajew poleca

Pragnę wszystkim uczniom polecić książki z cyklu " Historia świata w obrazkach" Larrego Conicka. Opisują one dzieje człowieka i nie tylko od narodzin Ziemi.

Dzięki tym książkom możemy poszerzać swoje horyzonty w świecie odległej nam historii, pruć ocean wiedzy w statku książki podczas pomyślnego wiatru ciekawości. Wiedza wchodzi do naszej głowy za sprawą wciągającej lektury.

Można jednocześnie czytać książkę i dobrze się bawić. To tak, jakbyśmy pili nasz ulubiony nektar i mogli to robić bez końca.

Innymi słowy, jest to bardzo wartościowa książka. Kto nie przeczyta, ten nie dowie się, co mógł zyskać. A kto zaryzykuje, ten nie pożałuje.

Mikołaj Bajew klasa I C
Magda Baracz i Edyta Nikodemska polecają

Książka pt. "Tajemniczy Ogród" bardzo nam się podobała. Przygody bohaterów: Mary Lennox, Colina Cravena, Dicka Sowerby są związane z tajemniczym ogrodem i uczą prawdziwej przyjaźni. Książka pokazuje, jak pod wpływem przyrody, Mary stała się szczęśliwym dzieckiem, osobą sympatyczną i lubianą przez rówieśników i nie tylko. Dowiadujemy się, że brak miłości rodziców był przyczyna nieznośnego charakteru dziewczynki.

Ukazane są również dramatyczne losy Colina Cravena. Wymyślenie kalectwa i pragnienie szybkiej śmierci, brak matki i miłości ojca sprawiły, że chłopiec wyrastał na despotycznego samoluba. Dzięki poznaniu Mary Colin zrozumiał, że nie jest ważny świetny stan zdrowia, lecz szczera miłość i przyjaźń, jakiej dotychczas nie zaznał.

Według nas, książka uczy, że nie można być niemiłym wobec osób, które chcą z nami nawiązać kontakt. Jest ciekawa i warta przeczytania.

Edyta Nikodemska i Magda Baracz klasa II A
Karolina Fijoł poleca

"Pamiętnik narkomanki" Barbary Rosiek jest książką "bardzo drastyczną, ale wobec zagrożeń, jakie niesie narkomania - konieczną". Problem narkomanii w Polsce gwałtownie rośnie. Niestety, niewiele się o niej mówi, choć powinno mówić się dużo więcej. Ludzie wolą nie poruszać tematów ciężkich i niewygodnych. Wolą unikać tego problemu, udawać, że nie istnieje.

Barbara Rosiek, która przeszła piekło uzależnienia, pokazuje nam jakie jest to cierpienie. Niekiedy nawet walka z samym sobą. Niektórzy twierdzą, że "Pamiętnik narkomanki" zachęca do brania narkotyków, a nawet jest pewną wskazówką. Na szczęście jest to nieprawda. Ta książka jest przestrogą dla tych, którzy są na początku drogi do śmierci i dla tych z niewiedzą na temat narkomanii. Autorka napisała te książki aby powiedzieć nam, że jeżeli raz otworzy się bramę do tego piekła nie można jej już zamknąć.

Zachęcam do przeczytania tej książki chociażby z ciekawości. Ja osobiście znałam tę książkę z opowieści. Spotykałam się z różnymi opiniami na jej temat , aż w końcu poszłam do biblioteki i wypożyczyłam ją. Od tamtej pory zakochałam się w książkach Barbary Rosiek.

Karolina Fijoł klasa IIE
Magdalena Noskowska poleca

Pragnę zachęcić wszystkich do przeczytania książki pt. "Mały Książę" A. de S. Exupery. Książka ta z początku wydaje się bajką, bo jest napisana w bardzo prostej formie, lecz niesie ona głębokie przesłanie, ukryte w słowach małego chłopca.

"Mały Książę" opowiada o przyjaźni pomiędzy chłopcem a lotnikiem oraz miłości róży i Księcia. Ta książka ukazuje nam także sens życia, którym jest przyjaźń, dążenie do celu, troska o innych, a przede wszystkim miłość: "Lecz oczy są ślepe. Szukać należy sercem".

W lekturze tej najbardziej podobała mi się postawa Małego Księcia, który nigdy nie porzucał raz postawionego pytania, był wrażliwy i potrafił docenić otaczające nas piękno. "Mały Książe" to bardzo mądra i ciekawa książka, dlatego naprawdę warto ją przeczytać.

Magda Noskowska klasa IIE
Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało zainicjowane w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych (International Association of School Libriarianship). W tym roku również nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego święta. Tegoroczne hasło brzmiało: "Umiejętność czytania i uczenia się w twojej bibliotece szkolnej".

Święto to, jest doskonałą okazją do promocji biblioteki szkolnej.

Z tej okazji został ogłoszony konkurs na najciekawsze hasło promujące czytelnictwo w naszej szkole. Przez szkolny radiowęzeł została wygłoszona audycja podająca informacje na temat Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Zorganizowano wystawę ciekawych książek pod tytułem "Piękne w życiu są także książki".

Wykonano również gazetkę okolicznościową.

Konkurs "Polscy Nobliści"

REGULAMIN KONKURSU

"Polscy Nobliści"


 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna. Osobą odpowiedzialną za zorganizowanie, przebieg i rozstrzygnięcie konkursu jest p. Marzena Piskorska.
 2. Konkurs odbędzie się dnia 16 grudnia b. r.
 3. Konkurs obejmuje wiadomości z życia i twórczości polskich Noblistów.
 4. Treści konkursowe przygotowywane i prezentowane będą przez wszystkie klasy 2 na gazetce bibliotecznej (przy sali 301)
 5. Konkurs przeprowadzony będzie w formie pisemnej - test
 6. W skład komisji konkursowej wejdą:
  • P. Marzena Piskorska
  • P. Barbara Grontkowska
  • P. Paulina Paciorek
 7. Wyniki będą ogłoszone w ciągu 3 dni po konkursie.
 8. Nagrody i wyróżnienia wręczone będą na najbliższym apelu szkolnym po przeprowadzonym konkursie.
 9. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Puławach.
 10. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w bibliotece szkolnej do dnia 5 grudnia b. r.


Zapraszamy!

Życzymy powodzenia!

Zapewniamy atrakcyjne nagrody!

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )